26.6.06

BLOGCASTING

Tvorba podcastu nemusí znamenat žádnou investici do software. Existuje způsob jak si lze vystačit s podporou prostředí blogger.com. Blogger.com slouží k tvorbě weblogů, které mohou být umístěny buď na servrech Blogger.com, nebo ve vlastní doméně. V prostředí blogger.com vznikla většina mých weblogů. Důvody, které mne k tomu vedou, vysvětluji v samostatné zprávě. Postup práce při využití blogger.com k tvorbě podcastu je popsán ( v angličtině ) na stránce blogu Toma Higgince, jejíž adresu uvádím níže. V tomto svém textu vybírám z postupu to nejdůležitější, bez čeho to prostě nefunguje. Budu předpokládat, že si dokážete vytvořit svůj blog, že zvládáte základní práci v prostředí blogger.com. Celý popis tvorby podcastu se snažím přiblížit pomocí slideshow sestavené z výřezů z obrazovky.
Najdete ji na adrese:
http://akamonitor.ic.cz/blogcasting/
Výslovně upozorňuji, že neručím za žádné škody, které by využitím návodu vznikly!
Co musíme udělat, abychom stvořili blog podporující práci RSS čteček, schopných pracovat se soubory ve formátu MP3?
1. vytvořte si nový blog
2. ještě než do něj začnete publikovat zprávy, otevřete si v menu zobrazení šablony ( TEMPLATE)
3. teď by se Vám asi mohla třást ruka, když existující šablonu celou vymažete
4. nahradíte ji šablonou, kterou najdete na níže uvedené adrese
5. uložte si šablonu a otevřete si v menu SETTINGS / Publishing, kde zadejte filename blogu a přidejte mu koncovku XML ( například: podblog.xml ) - uložte to
6. otevřete si SETTINGS / Site Feed a u položky "Publish Site Feed" nastavte OFF ( ano! opravdu)a uložte to
7. otevřete SETTINGS / Formating a nastavte u TITLE i u LINK volbu ON.
A to je všechno! Toto uděláte přirozeně pouze jednou při zřízení weblogu.
A můžeme publikovat ( posting ):
- do pole TITLE zadávejte název položky podcastu
- do pole LINK zadejte cestu k MP3 souboru - v těle zprávy bude popis podcastu ( description ).Takto budete postupovat při zadávání každé nové položky svého podcastu.
Kod nové šablony, nahrazující verzi vzniklou při zřízení weblogu, si laskavě okopírujte ze stránky, jejíž adresu uvádím na konci této zprávy.
Moje zkušenost:
úprava se mi podařila, zprávy se dobře načítají v RSS čtečce Ziepod i v čtečce FeedReader v.3. Obsah blogu s takto vytvořenými podcasty se v prostředí blogger.com daří zobrazit v náhledu, nedaří se mi zatím blog zobrazit v MSIE6.0. Budu ještě zkoumat, zda je to tím, že stránka je umístěna v mé doméně a ne na servru blogger.com, nebo nastavením MSIE. Každopádně si myslím, že stojí za to si s BLOGCASTINGEM pohrát.
Článek Toma Higginse byl opublikován v lednu 2005 a to
na adrese:
http://blogcasting.blogspot.com